Wiadomości

Wiadomości
Odpowiedź na recenzję ks. prof. Ireneusza Pawlaka

Odpowiedź na recenzję ks. prof. Ireneusza Pawlaka

Artykuły

Podczas 372 Plenarnej Konferencji Episkopatu Polski XLI wydanie Śpiewnika kościelnego ks. Jana Siedleckiego pod moją redakcją uzyskało zatwierdzenie jako ogólnopolski śpiewnik. Taką informację przesłał mi przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. bp Adam Bałabuch. Czuję się więc zobowiązany odpowiedzieć na niektóre zarzuty stawiane przez Recenzenta w drugim numerze „Liturgia Sacra” z 2015 r.

Kolejność działów pieśni w XLI wydaniu jest uwarunkowana kalendarzem liturgicznym, a więc kolejnością okresów liturgicznych i świąt. W nagłówkach uwypuklony został okres liturgiczny po lewej stronie, zaś szczegółowe święto po prawej.

O tym, iż uroczystość Zesłania Ducha Świętego należy do okresu wielkanocnego napisałem we wprowadzeniu do pieśni wielkanocnych na s. 261 śpiewnika. Redakcja więc zdaje sobie sprawę z układu liturgicznego. Zdecydowaliśmy się jednak wyodrębnić ten dział, gdyż wydarzenie Pięćdziesiątnicy jest nie tylko zwieńczeniem okresu wielkanocnego, ale także nowym początkiem dziejów Kościoła. Pieśni do Ducha Świętego są śpiewane przy wielu okazjach (rekolekcje, bierzmowanie itd.). Uznaliśmy, że należy zachować kolejność liturgicznych obchodów (nie naruszyliśmy tego!!!), ale z poddziału pieśni wielkanocnych podnieśliśmy rangę pieśni do Ducha Świętego do osobnego działu. Continue reading „Odpowiedź na recenzję ks. prof. Ireneusza Pawlaka”

Kolędy i pastorałki

Kolędy i pastorałki

Śpiewnik

Publikacja zawiera kolędy i pastorałki z nutami przedrukowane z 41. wydania „Śpiewnika kościelnego” ks. J. Siedleckiego. Dodano również jako aneks obrzęd wieczerzy wigilijnej (fragment Pisma św. wraz z modlitwami proponowanymi do odmówienia na początku wspólnego posiłku). Autorstwa Ks. W. Kałamarz, Ks. A. Ziółkowski, Ks. W. Bomba. Format 12,5 x 17,5 cm. Str. 134. Więcej na stronie Wydawnictwa Continue reading „Kolędy i pastorałki”

Pieśni na jubileusz 400-lecia Wincentyńskiego charyzmatu

Pieśni na jubileusz 400-lecia Wincentyńskiego charyzmatu

Pieśni

W związku z Jubileuszem 400-lecia ukazał się zbiór pieśni w opracowaniu ks. Wojciecha Kałamarza CM zatytułowany: PIEŚNI NA JUBILEUSZ 400-LECIA WINCENTYŃSKIEGO CHARYZMATU 1617-2017.
Znajdują się w nim:
3 pieśni na głos (lud) z akompaniamentem organowym w opracowaniu Kamila Frąsia;
3 pieśni na solistów, chór i organy autorstwa: Jana Rybarskiego, Henryka Nawotki i ks. Wojciecha Kałamarza CM;
oraz jedna pieśni na solistów, chór i orkiestrę symfoniczną autorstwa ks. Wojciech Kałamarz CM.

Informacje i zamówienia w Wydawnictwie ITKM.

Gorzkie żale – Jubileusz 300-lecia nabożeństwa

Gorzkie żale – Jubileusz 300-lecia nabożeństwa

Śpiewnik

W 2007 r. mineło 300 lat od powstania tego nabożeństwa, a Gorzkie żale wciąż przyciągają rzesze ludzi, pragnących w żarliwym śpiewie medytować Mękę Jezusa, ubogacić swe religijne życie niepowtarzalnym kazaniem pasyjnym, uczcić żywego Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, wyprosić u Zbawiciela potrzebne łaski. Stąd pomysł wydania tej publikacji, która ujmuje szereg zagadnień związanych z bogatą historią Gorzkich żali. Continue reading „Gorzkie żale – Jubileusz 300-lecia nabożeństwa”

Szkic do prtretu Hieronima Feichta

Szkic do prtretu Hieronima Feichta

Książki

Niniejsze opracowanie to druga część studiów nad portretem wybitnego polskiego muzykologa Ks. prof. dra hab. Hieronima Feichta CM. Teksty, które znalazły się w pierwszej części wydanej w 2008 r. nakładem Wydawnictwa ITKM w Krakowie pt. Wspomnienia, kreślone były ręką samego Feichta na przestrzeni wielu lat jego życia. Szkice…, które trafiają w ręce Czytelnika obecnie, są autorstwa studentów Ks. prof. Hieronima Feichta, jego kolegów, konfratrów, a więc ludzi, którzy byli świadkami jego życia. Continue reading „Szkic do prtretu Hieronima Feichta”

Jestem Niepokalanym Poczęciem

Jestem Niepokalanym Poczęciem

Książki

Książka przybliża przesłanie i niepowtarzalną atmosferę sanktuarium w Lourdes. Zawiera propozycję nowego Nabożeństwa ku czci NMP z Lourdes, które powstało z komponentów nabożeństw, jakie współcześnie mają miejsce w Lourdes (Procesja Różańcowa z lampionami, Procesja Eucharystyczna). Osnową tego nabożeństwa są nowe śpiewy: aklamacje, melodia litanii, kilka pieśni przetłumaczonych na język polski, a także symbole (zapalona świeca), postawy (unoszenie świec do góry, procesja), indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Continue reading „Jestem Niepokalanym Poczęciem”

Zawitaj Pełna Łaski

Zawitaj Pełna Łaski

Książki

Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny są nabożeństwem przez jednych znanym, lubianym i praktykowanym, przez innych – nierozumianym, a przez to i unikanym. Dla jednych i drugich niniejsza publikacja może być pomocą w pełniejszym zrozumieniu treści Godzinek. Rys historyczny, objaśnienie struktury, pochodzenie melodii, wyjaśnienie zwrotów symbolicznych, biblijnych odniesień, poszerzone o wybrzmienie znaczeń pierwotnego tekstu łacińskiego

Continue reading „Zawitaj Pełna Łaski”

Nowe artykuły ks. Wojciecha Kałamarza CM

Nowe artykuły ks. Wojciecha Kałamarza CM

Artykuły

Ukazały się nowe artykuły ks. Wojciecha Kałamarza CM w wersji PDF miedzy innymi:

  • Ekumeniczny wymiar XLI wydania Śpiewnika kościelnego ks. Jana Siedleckiego,
  • Śpiewnik kościelny ks. Siedleckiego – ogólnopolskim śpiewnikiem liturgicznym,
  • Śpiewy podczas Mszy Świętej z udziałem dzieci,
  • Problematyka źródłoznawcza w kontekście Śpiewnika kościelnego ks. Jan Siedleckiego,
  • Sakralność religijnej kontrafaktury świeckich utworów,
  • Śpiewy religijne w liturgii Kościoła,
  • Doświadczenia w redakcji XLI wydania Śpiewnika kościelnego ks. Jana Siedleckiego,
  • Ks. Wendelin Świerczek CM – zasłużony badacz polskiej pieśni kościelnej,
  • Ks.prof. dr hab. Karol Mrowiec CM (1919-2011) – sylwetka kapłana, muzykologa, kompozytora.

Więcej na stronie artykuły.

error: © Wszelkie Prawa Zastrzeżone !!!