Hymny i Suplikacje

Wraz ze wzrostem wiary chrześcijańskiej do liturgii weszły podniosłe pieśni pochwalne zwane hymnami (gr. hýmnos). Wyrażają one szczególną cześć oddawaną Bogu w aspekcie radości, oddania i uwielbienia. Wykonuje się je podczas uroczystej liturgii w celu podkreślenia uczucia wdzięczności ludzkiego ducha względem Stwórcy. Uświęcone przez tradycję hymny stanowią nieodłączny element uroczystego nabożeństwa. W czasie hymnów zasadniczo powinno się stać i nie należy śpiewać ich podczas procesji.

Suplikacje

Suplikacje to śpiewy o charakterze pokutnym i błagalnym, które wykonuje się szczególnie w okresie klęsk żywiołowych, nieszczęść narodowych, wojen. Zawierają one gorącą prośbę, skargę, błaganie (łac. supplicatio) skierowane do Boga, aby ujął się za nami w chwili nieszczęścia.

Śpiewy na Niedzielne Pokropienie

W niedziele zamiast aktu pokuty może mieć miejsce poświęcenie wody i pokropienie nią wiernych. Jest to czwarta forma aktu pokuty. Śpiewy na pokropienie ukazują moc sakramentu chrztu świętego, pokorę grzesznika przed Bogiem oraz nadzieję na odpuszczenie grzechów i odnowienie człowieka.

Przewiń do góry

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności i Politykę Cookis

Don`t copy text!