Ogólnopolski Śpiewnik liturgiczny
Śpiewnik Kościelny
Konferencja Episkopatu Polski
Konferencja Episkopatu Polski podczas 372 Zebrania Plenarnego, które odbyło się w Gnieźnie i Poznaniu w dniach 14-16 kwietnia 2016 r., na podstawie art. 19 Statutu KEP uznała Śpiewnik kościelny ks. Jana Siedleckiego (wydanie XLI) jako ogólnopolski śpiewnik liturgiczny. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. bp Stanisław Gądecki, Arcybiskup Metropolita Poznański, Przewodniczący KEP, bp Artur G. Miziński, Sekretarz Generalny KEP.
Śpiewnik ks. Siedleckiego
Jest to na tyle doniosłe wydarzenie, iż w dotychczasowej historii śpiewnik ten (śpiewnik ks. Siedleckiego) miewał lub nie – zatwierdzenie jedynie biskupa diecezjalnego. Zgodnie z przepisami liturgicznymi, tylko pieśni z zatwierdzonego przez odpowiednią władzę (przynajmniej biskupa diecezjalnego) mogą być używane podczas liturgii. Niestety, ostatnie dwa wydania (XXXIX i XL) takiego zatwierdzenia nie miały, wskutek tego w środowisku muzycznym powstało kilka pomysłów na nowy śpiewnik ogólnopolski.
XLI wydanie
Całe szczęście, XLI wydanie otrzymało nie tylko zatwierdzenie biskupa krakowskiego, ale także poparcie Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych (zrzeszające około 200 wykładowców i organistów – elitarne grono muzyków kościelnych). W listopadzie 2015 r. XLI wydanie poparła Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, zaś w kwietniu 2016 r. poparła je Podkomisja ds. Muzyki Kościelnej przy Episkopacie Polski.
Po 138 latach historii śpiewnika
W końcu, po 138 latach historii śpiewnika, po raz pierwszy Śpiewnik kościelny ks. Jana Siedleckiego otrzymał oficjalne zatwierdzenie od Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski jako ogólnopolski śpiewnik liturgiczny w Polsce.
Śpiewnik
Po 138 latach historii śpiewnika
