Śpiewnik Siedleckiego

Ogólnopolski

Śpiewnik liturgiczny

Konferencja Episkopatu Polski podczas 372 Zebrania Plenarnego, które odbyło się w Gnieźnie i Poznaniu w dniach 14-16 kwietnia 2016 r., na podstawie art. 19 Statutu KEP uznała Śpiewnik kościelny ks. Jana Siedleckiego (wydanie XLI) jako ogólnopolski śpiewnik liturgiczny. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. bp Stanisław Gądecki, Arcybiskup Metropolita Poznański, Przewodniczący KEP, bp Artur G. Miziński, Sekretarz Generalny KEP.
Jest to na tyle doniosłe wydarzenie, iż w dotychczasowej historii śpiewnik ten (śpiewnik ks. Siedleckiego) miewał lub nie – zatwierdzenie jedynie biskupa diecezjalnego. Zgodnie z przepisami liturgicznymi, tylko pieśni z zatwierdzonego przez odpowiednią władzę (przynajmniej biskupa diecezjalnego) mogą być używane podczas liturgii. Niestety, ostatnie dwa wydania (XXXIX i XL) takiego zatwierdzenia nie miały, wskutek tego w środowisku muzycznym powstało kilka pomysłów na nowy śpiewnik ogólnopolski.
Całe szczęście, XLI wydanie otrzymało nie tylko zatwierdzenie biskupa krakowskiego, ale także poparcie Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych (zrzeszające około 200 wykładowców i organistów – elitarne grono muzyków kościelnych). W listopadzie 2015 r. XLI wydanie poparła Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, zaś w kwietniu 2016 r. poparła je Podkomisja ds. Muzyki Kościelnej przy Episkopacie Polski.
W końcu, po 138 latach historii śpiewnika, po raz pierwszy Śpiewnik kościelny ks. Jana Siedleckiego otrzymał oficjalne zatwierdzenie od Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski jako ogólnopolski śpiewnik liturgiczny w Polsce.
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności i Politykę Cookis.
Translate »
Don\'t copy text!