Pieśni - spis rzeczowy

Głównym motywem nowych wydań jest „potrzeba ciągłego dostosowywania repertuaru pieśni i śpiewów do aktualnych wymogów liturgiczno-pastoralnych”

01-29

Pieśni na Adwent

Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Pierwsza część akcentuje oczekiwanie na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów. Wzywa do prostowania drogi swego życia, czujności i radości. Druga część natomiast, jest bezpośrednim przygotowaniem nas do uroczystości Narodzenia Pańskiego.

30-79

Narodzenie Pańskie

Naszą modlitwę wzbogacają pieśni na okres Bożego Narodzenia (kolędy), dawniej zwane kantyczkami, rotułami. Należą one zarówno do liryki religijnej, jak i literatury ludowej. Niektóre melodie oparte są na śpiewie gregoriańskim, inne na świeckich pieśniach obrzędowych, a pozostałe to tańce, kołysanki oraz melodie nowe.

1D-30D

Pastorałki

Pastorałki to pieśni pasterskie o treści związanej z tradycją Bożego Narodzenia. Teksty zawierają nierzadko elementy unarodowione, lokalne, a melodie są skoczne lub tkliwe. Ze względu na ich rustykalny czy przesadnie czułostkowy charakter – pastorałek nie należy wykonywać podczas liturgii.

79-89

Okres Narodzenia Pańskiego

Okres Narodzenia Pańskiego rozpoczyna się od I Nieszporów Narodzenia Pańskiego i trwa do niedzieli po Objawieniu Pańskim, która jest świętem Chrztu Pańskiego. W oktawie uroczystości obchodzi się święto Świętej Rodziny, święto św. Szczepana, święto św. Jana, apostoła i ewangelisty, święto Świętych Młodzianków, a 1 stycznia uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.

90-93

Ofiarowanie Pańskie

W święto Ofiarowania Pańskiego wspominamy czterdziesty dzień po narodzeniu, w którym Jezus, zgodnie z przepisem prawa Starego Testamentu i opisem ewangelisty św. Łukasza, został przedstawiony w świątyni. Już w V wieku obchodzono w Jerozolimie święto spotkania Chrystusa ze swoim ludem, a w VII wieku zostało ono przyjęte na Zachodzie. 

94-118

Wielki Post

Okres Wielkiego Postu trwa od Środy Popielcowej do Wielkiego Czwartku (bez Mszy Wieczerzy Pańskiej). Czas ten służy przygotowaniu do obchodu Świąt Wielkanocnych, czyli męki, śmierci i zmartwychwstania naszego Pana. Dominują w nim trzy tematy: pokuta, chrzest i męka Pańska
119-154

Pieśni Pasyjne

Przez pokutę rozumiemy przede wszystkim porzucenie zła i powrót do wierności nakazom Ewangelii, a następnie pójście za Chrystusem drogą umartwienia i krzyża. Odnowienie chrztu świętego to pogłębienie naszej jedności z Chrystusem i z Kościołem.

790A-Ł

Gorzkie żale

Gorzkie żale ułożył ks. Wawrzyniec Benik CM w 1707 roku dla Bractwa św. Rocha działającego przy kościele pw. Świętego Krzyża w Warszawie. Bardzo szybko to nabożeństwo stało się umiłowaną przez polski Kościół modlitwą, opiewającą mękę i śmierć Pana Jezusa – „polską pasją”
155-172

Wielki Tydzień

Niedziela Palmowa ma bardzo głęboką, niezwykle prawdziwą i diametralnie różną wymowę. W liturgii Mszy Świętej najpierw wspominamy triumfalny, pełen uwielbień wjazd Jezusa do Jerozolimy, Święte Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej.
173-198
Pieśni Wielkanocne
Święta Wielkanocne stanowią centrum obchodów misterium chrześcijaństwa, tajemnicy zwycięstwa życia nad śmiercią.
Więcej
199-209
Pieśni do Miłosierdzia Bożego
To święto można porównać do chrztu świętego, jego moc oczyszczenia jest tak podobna jak chrzest. Warto, więc korzystać z tej ofiarowanej łaski.
Więcej
210-213
Na Wniebowstąpienie Pańskie
Wniebowstąpienie nie oznacza rozstania się ze światem. Jest ono „naszym zwycięstwem”, wielką tajemnicą naszego zbawienia.
Więcej
214-221
Pieśni do Ducha Świętego
Pieśni do Ducha Świętego wyrażają prawdę o Jego roli w umacnianiu, pouczaniu i duchowej transformacji wszystkich chrześcijan.
Więcej
222-226
Pieśni do Jezusa Chrystusa
Głównym celem święta Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana jest kontemplacja piękna i świętości kapłaństwa samego Chrystusa.
Więcej
227-231
Pieśni do Najświętszej Trójcy
Prawda o Bogu w Trójcy Świętej Jedynym i Jego wewnętrznym życiu jest fundamentem wiary i życia każdego chrześcijanina.
Więcej
232-284
Pieśni Eucharystyczne
Chrystus, którego przyjmujemy pod postacią chleba i wina, przemienia nas, mocą swojego Ducha, na swoje podobieństwo.
Więcej
285-305
Do Najś. Serca Pana Jezusa
Pieśni ku czci Najświętszego Serca Jezusowego pomagają nam rozważać miłość Boga do człowieka, objawioną przez Jezusa Chrystusa.
Więcej
306-308
Pieśni na Przemienienie Pańskie
Przemienienie Pańskie na górze Tabor jest wydarzeniem epifanijnym – Bóg objawił się człowiekowi i wskazał na swego Syna, Jezusa Chrystusa.
Więcej
309-318
Pieśni do Chrystusa Króla
W tym dniu odnawiamy przymierze zawarte przy chrzcie świętym, wyrzekamy się grzechu i szatana, oczekując nadejścia królestwa prawdy.
Więcej
319-408
Ku czci Najś. Maryi Panny
Ogromne bogactwo nabożeństw do Najświętszej Maryi Panny zaowocowało wielością pieśni ku Jej czci. Maryja jest wzorem dla nas.
Więcej
409-415
Pieśni ku czci św. Józefa
Pieśni ku czci św. Józefa ukazują jego cnoty i przywileje. Nazywany jest mężem sprawiedliwym, wiernym i roztropnym sługą.
Więcej
416-425
Pieśni ku czci Św. Aniołów
Bóg powołał do istnienia aniołów. Ich zadaniem jest pomagać wszystkim tym, którzy pragną dostąpić zbawienia.
Więcej
426-572
Pieśni własne o Świętych
Zgodnie z tradycją Kościół oddaje cześć świętym, bo w ten sposób uwielbia Boga działającego w ich życiu.
Więcej
573-584
Pieśni Wspólne o Świętych
Pieśni te pomagają kontemplować Boże dzieło zbawcze i wyrażają oddanie się Chrystusowi.
Więcej
585-634
Pieśni Przygodne
Pieśni przygodne zawierają słowa ufności, oddania, ukojenia, zawierzenia, słowa pełne miłości do Zbawiciela i świętych.
Więcej
635-642
Hymny i Suplikacje
Wykonuje się je podczas uroczystej liturgii w celu podkreślenia uczucia wdzięczności ludzkiego ducha względem Stwórcy.
Więcej
643-655
Pieśni za zmarłych
Wyrażają naszą wiarę w Jego żywą obecność w czasie liturgii pogrzebowej i są wyrazem wiary w to, że wszyscy spotkamy się w niebie.
Więcej
656-669
Cykle mszalne
Cykle mszalne stanowią kanon zawierający nieodzowne części liturgii. Ich wykonanie w czasie Mszy Świętej śpiewanej wzbogaca liturgię.
Więcej
672-677
Na Niedzielne Pokropienie
Śpiewy na pokropienie ukazują moc sakramentu chrztu świętego, pokorę grzesznika przed Bogiem oraz nadzieję na odpuszczenie grzechów.
Więcej
678-685
Melodie do Psalmów
Stosownie do okresów liturgicznych melodie do psalmów powinny odzwierciedlać charakter danego czasu liturgicznego i treść psalmu.
Więcej
688-704
Pieśni Mszalne
Pieśni mszalne są pozostałością po przedsoborowej liturgii, w której były wykonywane przez wiernych niejako w tle sprawowanej w języku łacińskim.
Więcej
705-741
Śpiewy w języku łacińskim
W dziale tym znajdują się utwory z repertuaru gregoriańskiego, a także śpiewy w stylu gregoriańskim oraz inne utwory w języku łacińskim.
Więcej
758-778
Śpiewy z Taizé
Krótkie teksty, przeważnie w ponadnarodowym języku łacińskim, i umiejętnie skomponowane do nich melodie o prostym przebiegu.
Więcej
779 A-Z
Nieszpory I-IV Tydzień
Nieszpory są oficjalną, wspólnotową i indywidualną modlitwą Kościoła katolickiego, częścią Liturgii godzin, codziennej modlitwy Ludu Bożego.
Więcej
780 A-H
Nieszpory o Najśw. Sakramencie
Zamieszczone niżej Nieszpory zawierają utwierdzone tradycją teksty psalmów w tłumaczeniu F. Karpińskiego (XVIII wiek).
Więcej
781 A-J
Nieszpory o Najśw. Maryi Pannie
Zamieszczone niżej Nieszpory zawierają utwierdzone tradycją teksty psalmów w tłumaczeniu F. Karpińskiego (XVIII wiek).
Więcej
782 A-I
Godzinki ku czci NMP
Nabożeństwo to jest wzorowane na Liturgii godzin (godzinach kanonicznych). Tekst zawiera wiele prawd teologicznych.
Więcej
783-788
Różaniec ku czci NMP
Różaniec jest modlitwą kontemplacyjną. Choć ma charakter maryjny, jest też modlitwą chrystologiczną.
Więcej
791 A-C
Koronka do Miłosierdzia Bożego
Wiara we wstawiennictwo świętych pozwala nam z wielką ufnością posługiwać się tymi słowami, którymi oni modlili się do Trójjedynego.
Więcej
793-804
Litanie
Litanie są tradycyjną formą modlitwy błagalnej Kościoła, przeznaczoną do prywatnego i wspólnotowego odmawiania.
Więcej
805 A-K
Pogrzeb Chrześcijański
Wiara w zmartwychwstanie Chrystusa jest podstawowym źródłem nadziei chrześcijanina, że po śmierci spotka się z Nim w niebie.
Więcej
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności i Politykę Cookis.
Translate »
Don\'t copy text!